Publikováno

6 nápadů, jak jednoduše ušetřit vodu na zahradě

Během zahrádkářské sezóny nastávají pravidelně období, kdy příliš neprší, a díky nedostatku vody je zakázáno, nejen napouštět bazény, ale také zalévat. Co v takových chvílích dělat? Poradíme vám zaručené tipy.

Chcete ušetřit za vodu na zahrádce nebo vás k šetření dohnala nouze z nedostatku vody? Ať tak či onak, nabízíme vám ověřené postupy, které jsou prověřené generacemi zahrádkářů.

Jak se dá šetřit vodou na zahradě?

Znáte zalévání motykou?

Jde o pouhé prokyopření půdy před tím, než budete záhony zalévat. Tím, že svrchní vrstvu zeminy prokypříte, přerušíte v půdní kapiláry, jenž napomáhají rychlejšímu odpařování vody. Ve spodní vrstvě, u kořenů rostlin, se pak voda drží lépe.

  • Bydlení a doplňky
  • Bytový textil
  • Kuchyně a jídelna
  • Prostírání

Pokračujte zaléváním vidlemi

Povrch zeminy pomocí vidlí snadno zmulčujete, například čerstvě posekanou trávou, slámou či kůrou. Zmulčováním zabráníte vypařování vody a částečně zadusíte plevel. Jak se tedy říká, zabijetete dvě mouchy jednou jednoduchou ranou.

Pravidla mulčování: Mulčování se vyvarujte v případě některého ovoce a zeleniny. Třeba u jahod by mohl muč podpořit vznik plísní a jiných chorob. Mulč nedávejte až ke kmínku stromů, ale kousek od.

Nachytejte si dešťovou vodu

Výhody dešťové vody jsou nesporné. Její složení je pro rostliny vhodnější než voda ze studně, jenž obsahuje příliš minerálů a ty postupně půdu zahrádky zasolují. Navíc jde o vodu zadarmo. Jedinou nevýhodou je její schraňování v sudech apod.

Čerpejte vodu z okolí

Máte ve svém blízkém okolí potok či řeku? Využijte toho a čerpejte vodu z tohoto přírodního zdroje. Vodní zákon udílí pouze povinnost nahlášení v případě použití technického zařízení (čerpadla).

Jednou za čas řádné prolití

Nejlépe jednou týdně dopřejte záhonům pořádnou zálivku, během které se voda dostane do větší hloubky a u kořeny tak budou déle ve vlhkém prostředí.

Máte nějaké vlastní tipy, jak ušetřit vodu na zahradě?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *