Publikováno

8 jednoduchých nápadů, jak výrazně ušetřit na topení

K ušetření energie za topení stačí začít dělat jen pár jednoduchých věcí. Dodržováním několika jednoduchých návodů snížíte své měsíční výdaje za topení až na polovinu!

Zjistěte, jak si užívat tepla a přitom neplatit velké účty za topení.

 Jak ušetřit na topení? Vyzkoušejte naše tipy

Naše řešení vám pomohou udržet teplo ve své domácnosti! Šetření může být zábava!

  • Bydlení a doplňky
  • Bytový textil
  • Kuchyně a jídelna
  • Prostírání

1. Netopte víc než je nutné

Snížením pokojové teploty o jeden stupeň Celsia ušetří až 6% energie na vytápění. I když každý vnímá ideální teplotu jinak, obecně se doporučuje dodržovat následující hodnoty: koupelna 25 °C, obývací pokoj 19-21 °C, kuchyně 17-18 °C, ložnice 17-19 °C, chodba 15-16 °C.

2. Pořízení termostatu

Moderní termostat dokáže nastavit teplotu podle aktuálních potřeb, lze tak například nastavit plán topení tak, aby večer bylo teplo větší, přes den či v noci naopak nižší. Pokud doma nejste, místnost jen temperuje. V případě ústředního topení je možné pořídit termostatické regulační ventily, které vytápí prostor konstantně na jednu teplotu. Pokud se pro toto řešení rozhodnete, je třeba výměnu zajistit v celém domě nebo bytě.

3. Krátké, intenzivní větrání

Pokud chcete místnost vyvětrat, pak topení vypněte a okna otevřete dokořán. Takto bude vyvětrání intenzivní, ale stěny místnosti zůstanou vyhřáté. Dlouhé větrání pootevřeným oknem vede k vychladnutí stěn a zbytečnému topení.

4. Ničím nezakryté radiátory

Radiátory a další topná tělesa nesmí být zakrytá! Dbejte, aby záclony, oblečení, nábytek či těžké závěsy nepřekážely ve vytápění daného pokoje. Čím lepší bude mít radiátor “výhled“ do prostoru, tím lépe a rychleji ho vyhřeje na požadovanou teplotu. Důležité je i pravidelné odvzdušňování.

5. Použijte fólie

Reflexní fólie je pomůcka, kterou pořídíte za pár korun, jejím použitím však můžete ušetřit tisíce. Připevněte jí na stěnu za radiátor, teplo se tak bude odrážet do místnosti.

6. Izolace potrubí

Vedou vodovodní trubky k radiátorům přes nevytápěné místnosti, jako je spíž, schodiště apod.? Zaizolujte tyto části potrubí, zabráníte tak zbytečnému úniku tepla.

7. Kvalitní okna

Přes jedno staré okno unikne více tepelné energie než celou nezateplenou stěnou. Investice do nových oken se může zdát vysoká, ovšem po velice krátké době se několikanásobně vrátí. Moderní okenní řešení mají kvalitní těsnění v podobě dvojitého skla nebo izolační fólie a prostor mezi okny je vyplněný plynem s nízkou tepelnou vodivostí (argon). Levnější možností je zateplení stávajících okenic.

8. Důležitá role zateplení domu či bytu

Běžná domácnost spotřebuje až 70% energie na vytápění. Kvalitní zateplení domu či bytu dokáže energetickou spotřebu výrazně snížit a tím tak ušetřit. Navíc v zatepleném interiéru se člověk cítí lépe. Nebojte se zainvestovat, vložené peníze se vám v tomto případě rychle vrátí.

Máte nějaký vlastní tip, jak ušetřit na topení? Podělte se o něj na našem fb!

1 komentář u „8 jednoduchých nápadů, jak výrazně ušetřit na topení

  1. Já to říkám furt, pokud chce člověk začít šetřit musí nejdřív zainvestovat. My si nechali udělat nový okna, protože těma starejma dřevěnejma už nám nehorázně táhlo, dál jsme nechali zateplit barák a s ročním odstupem jsme nechali udělat i novou střechu, jelikož už se nám párkrát stalo, že jsme měli na příjezdový cestě spadlou střešní tašku. No a aby toho nebylo málo, tak jsme si provizorně nechali udělat propočet naší domácí spotřeby tepla a na základě této informace jsme si vybrali nového, lacinějšího dodavatele. Comfort energy je sice alternativec, ale cenově jsou nám blíž, platíme s nimi miň. Takže jak říkám, zainvestovat a pak se líp šetří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *