Publikováno

Bez čeho se neobejde vaše sváteční tabule?

Sváteční večer je speciální příležitost, kdy svůj stůl můžete prostřít slavnostně. Nemáte-li však žádné nápady, dáme vám několik superrychlých tipů, jak z obyčejné tabule udělat tu sváteční.

Jídlo hotové už jen prostřít stůl a hosté i rodina mohou usednout? Prostření neodbývejte, chce to něco speciálního. Nestačí jen položit talíře, rozdat příbory a naplnit skleničky. I když jste samozřejmě hlavně o to být spolu a dobře se najíst, krásně prostřená slavnostní tabule dokonale přispěje k té kouzelné atmosféře.

Tohle zvládnete i vy!

  • Bydlení a doplňky
  • Bytový textil
  • Kuchyně a jídelna
  • Prostírání

Začněte s ubrusem

Prvním znakem slavnostního stolu je právě ubrus. nemusíte sahat po žádných drahých kouscích, jednoduchý bílý ubrus bez krajek vám prokáže dokonalou službu. Přes okraj by měl mít alespoň 30 cm, můžete být ale velkorysejší. Čím delší ubrus bude, tím luxusnějšího vzhledu dosáhnete. Použijte splývavou textilii z materiálu, jenž nedostává.

štědrovečerní-tabule

Chcete-li barevnější stůl, použijte luxusní barvy, jako je červená, temně fialová, zlatá. 

Sáhněte po svém slavnostním nádobí

Máte ve skříni schované slavnostní nádobí po babičce nebo koupené za hříšné peníze? Nyní je ta správná chvíle pro jeho použití. Vždy platí, že čím více zdobené je nádobí, tím méně dekorace stůl potřebuje a naopak. Slavnostní tabule by měla být tvořená z užitkového (např. skleničky) i dekoračního skla (při. skleněné svícny).

Pod každý talíř nebo sklenku pak můžete dát třeba starou minci, šupinu z ryby nebo i výherní los, třeba se na někoho u stolu usměje štěstí! 

Zapalte svíčku

Můžete zvolit jednu velkou svíčku doprostřed stolu nebo nachystat několik svíček na vysokých svícnech či naopak v malých svícínkách. Krásně vypadá kombinace různě velkých svíček pospolu. Chcete-li dosáhnout krásného ozáření stolu, umístěte svíčky poblíž sklenkám na víno, k vázám nebo jiné skleněné dekoraci, vytvoříte tak jiskřivou a luxusní atmosféru.

Na stole by měla být i karafa na vodu či víno pro pohodlné dolívání bez nutnosti vstávání od stolu. 

Myslete na dekoraci

Ubrus na stole, stejně tak krásné nádobí a příbory, svíčky čekají na zažehnutí. Chybí už jen nějaká ta ozdoba, které by vše spojila a vytvořila tak krásnou sváteční tabuli. Dekorační prvky vybírejte pečlivě, chcete dosáhnout dokonalosti nikoliv přeplácanosti. Doporučujeme použití nejrůznější dekorační sklo a nějaký ten prvek z přírody, může jít o krásnou vázanou květinu, ale i “obyčejnou“ větvičku ze stromu.

Dekorativní a praktickou funkci zároveň mají ubrousky, různé mističky, vázy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *