Publikováno

Chce si vyzdobit interiér LED pásky? Poradíme, podle čeho je vybrat!

Co jsou to vlastně ty LED pásky? Jak je vybrat? Jak jimi vyzdobit domácnost?

LED pásky jsou světelné úsporné zdroje, které mohou oproti klasickým žárovkám ušetřit až 90% energie a jejich životnost může být až 100krát delší než u klasických žárovek. Tato technologie se neustále vyvíjí – postupně vznikaly různé technologie LED – DIP led, ty už dnes nenajdete, SMD led – momentálně nejrozšířenější a novinka COB LED. Předností led pásků je také jejich snadná instalace. Pokud neradi čekáte, než se klasická úsporná žárovka rozsvítí, tak u LED nemusíte – ta svítí ihned plným výkonem.

Má bezpečné napájení, zpravidla pouze 12 V. Málo se zahřívají, takže je můžete instalovat i na materiály jako je dřevo. Nemusíte se obávat nějakého požáru. Jednoduše si můžete určit délku těch pásků – jdou jednoduše stříhat cca po 5 centimetrech. Na trhu najdete i barevné – tzv. rgb led pásky – kde si můžete zvolit jakoukoliv barvu od bílé po červenou.

  • Bydlení a doplňky
  • Bytový textil
  • Kuchyně a jídelna
  • Prostírání

led-pasky-1

  1. Svítivost – ta je dána hustotou jednotlivých led diod na pásku. Čím větší hustota, tím více se pásek zahřívá. Nejčastěji se používá cca 60 LED diod na 1 metr pásku. Pro úspornější režimy se používá menší hustota.
  2. Odolnost proti vodě – vyrábí se i vodě odolné pásky – ty mají označení IP x3 – IP x8. Dále v kuchyni se často používají hliníkové lišty, které ochrání tělo pásku před vodou.
  3. Barevná teplota – můžete vybírat mezi 2 druhy – jsou na trhu studené a teplé barvy. Pod linku se spíše asi hodí teplé barvy, pokud chcete upoutat pozornost, nebo do poutačů se používá světlo studené.
  4. Životnost led pásku – životnost je u led pásku opravdu dlouhá, v řádu tisíců hodin. Záleží na kvalitě, na zdroji a napětí a také chlazení pásků.
  5. Velikost adaptéru – ten byl měl být co nejmenší, aby se dal např. do kuchyňské linky dobře schovat. Neměl by se zahřívat a měl by být pokud možno úsporný.
  6. Kvalitní samo lepící fólie – neměla by se ani po delší době odlepit. Závisí na kvalitě, teplotě led diod a povrchu, na který se má lepit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *