Publikováno

Chytré tipy, jak ušetřit a využít zbytky z kuchyně

Každý den vyhazujete obrovské množství zbytků nejrůznějších potravin a drobností, přitom mohou ještě velice dobře posloužit. Znovu použití zbytků je ekologické i ekonomické, začněte s ním i vy!

Našli jsme celou řadu nápadů, jak kuchyňské zbytky znovu využít!

Jak využít zbytky z kuchyně?

Ohryzky z jablek – Nakrájejte je na menší kousky a ty pak zalijte octem, spolu nechte vykvasit – získáte voňavý jablečný ocet vhodný třeba na úklid. Podobně se dají využít i pomerančové slupky.

  • Bydlení a doplňky
  • Bytový textil
  • Kuchyně a jídelna
  • Prostírání

Jablečné slupky – První možností je jejich usušení a použití na čaj. Slupky mají také kosmetický efekt, pětiminutovým přiložením pod oči odstraní nežádoucí kruhy. Po aplikaci stačí umýt vodou a namazat hydratačním krémem na oční oblast.

3275242697_8ab9f773b1_z

Slupka z banánu – O možnostech využití si můžete přečíst v článku: Chcete vyčistit boty nebo získat hnojivo pro své pokojovky?

Kosti z masa – Použijte je na uvaření silného vývaru.

Stonek z brokolice – Jeho rozřezáním a uvařením můžete získat dobrý základ pro další zeleninové polévky. Celý stonek můžete také využít tak, že jej necháte celý přes noc ponořený ve vodě a druhý den použijete zálivku jako dresink do salátu.

Obal od másla – Na obalu vždy zbude trocha másla, vymažte s ním před vyhozením pekáč.

Kávový filtr – Navlhčený filtr použijte na čištění bot. Filtr lze použít i jako varianta pro košíčky na cupcaky a muffiny.

Kávová sedlina – Díky kávové sedlině můžete značně vylepšit svůj vzhled. Smícháním s kokosovým olejem získáte jemný tělový peeling. Sedlinu můžete také nanést na mokré vlasy a nechat cca hodinu působit, poškozené vlasy získají výživu, lesk a zdravý vzhled. Sedlina z kávy pohlcuje pachy, tudíž jí můžete na talířku dát do ledničky nebo k odpadkovému koši.

egg-carton-collage-934x

Obal od vajíček – Perfektní jako krabička pro vánoční ozdoby nebo golfové míčky.

Vaječná skořápky – Po upečení buchty je nechte v troubě vyschnout a poté je rozdrťte a rozložte okolo záhonů, odpudíte tak slimáky. Přidáním do kávového filtru bude káva méně hořká. Skořápkami můžete vyložit i dno květináče, kde budou sloužit k udržení vlhkosti.

Stonek z kapusty – Můžete ho odšťavnit a přidat do ovocné nebo zeleninové šťávy. Jeho usušením a pomletím s černým kořením získáte kořenící směs vhodnou na masa, do omáček i polévek.

Síťka z ovoce – Možné využít jako houbičku na nádobí.

pot-scrubbers-2-934x

Odřezky ze zeleniny a ovoce – Možnosti využití najdete v našem článku: Zdravé rostliny, které koupíte jen JEDNOU a už vám vydrží NAPOŘÁD!

Dužina z ovoce a zeleniny – Odšťavená dužina udrží pečivo déle čerství, dejte ji na talířku do chlebníku. Ideální je také jako součást koláčům sušenek a nebo palačinek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *