Publikováno

Čištění komínů, jak je to s revizemi?

Spousta lidí stále neví, jak je to s revizí komínů, přitom nové nařízení vlády už platí od 1.1.2011. Toto nové nařízení přineslo jasně dané povinnosti, ale i nové právo – komín si můžete čistit sami, ale revizi musí provádět odborný kominík.

Co tedy skutečně přináší “kominický zákon”?

Komín bychom měli čistit 2-3 ročně – je možné svépomocí a to pouze do výkonu 50 kW, při vyšším výkonu je nutné si sjednat kominíka. Pokud je potřeba komín vypálit, je nutné přizvat kominíka a zároveň toto oznámit příslušným hasičům. K revizi je povinnost přizvat kominíka 1x za rok. Ten pak vystaví revizní zprávu. V případě čištění komína svépomocí si může zprávu vystavit sám majitel. Povinnost čistit komíny platí i pro chaty a chalupu.

Kdy komíny čistit?

Ideální je po topné sezóně nebo před topnou sezónou. Tedy na jaře nebo v průběhu léta, kdy je vlídné počasí a předejdete také obrovskému náporu na kominíky, kteří Vás mohou na podzim odmítnout, protože toho mají moc.

Jak čistit komín svépomocí?

Čištění komína zvládne i lajk, pokud se nebojí výšek a má to správné vybavení. Budete potřebovat lano, které je zakončeno “sluníčkem” nebo kominický set se štosákovým kartáčem a nastavitelnou tyčí. Štosákový kartáč se dá použít pro čištění zdola i shora, takže není nutné lézt při čištění na střechu. Pokud máte dlouhý komín, tak budete stejně potřebovat kominický set. Při práci se Vám budou hodit také nějaké ochranné pomůcky, popř. zrcátko, kterým na konci komín prohlédnete.

  • Bydlení a doplňky
  • Bytový textil
  • Kuchyně a jídelna
  • Prostírání

Čištění Vám ulehčí chemický čistič, který zapálíte a necháte shořet. Pak nechte komín vychladnout. Do 6 metrů délky se dá čistit skrz dvířka, pokud máte komín delší, je nutné vylézt na střechu. Tady budete nuceni odmontovat stříšku komína. Pokud čistíte komín ze střechy, je dobré zacpat všechny možné otvory, kterými by saze mohly při čištění unikat. Vyhnete se tak spoustě bordelu. Minimálně si zavřete dveře do kotelny.

Dále komínem pomalu spouštíme sluníčko pomocí kominického strojku nebo provazu. Při čistění komína se zaměřte také na čištění kouřovodu. Po vyčištění komína je nutné saze z komína odstranit. Použijte dvířka pod komínem, které slouží k vybírání sazí. Saze dávejte nejlépe do kovového kyblíku, kdyby byly ještě horké, aby nedošlo ke vznícení.

Tím by mělo být čištění komína hotové. Zprůchodněte ucpané části a nasaďte stříšku komína. Pak zatopte a vyzkoušejte, jestli má komín správný tah.

Jak probíhá revize od kominíka?

Celá revize a prohlídka komínu by neměla trvat déle než 1 hodinu. Celá změna zákona měla přinést hlavně to, aby pojišťovny nepohybovaly při vyplácení odškodného. Nyní nedostanete od kominíka pouze stvrzenku, ale kompletní zprávu o stavu komína. Zpráva má platnost 1 rok a pokud byste vyhořeli, tak za komín nese odpovědnost kominík.

Pokud revizi nemáte, nejsou za to žádné pokuty! Pokud ale dojde k požáru – čeká Vás pokuta 25 tis. Kč a dostanete menší odškodné od pojišťovny, pokud nemáte revizi k dispozici. Důležité je také si uvědomit, že ucpaný komín může způsobit otravu oxidem uhelnatým.

1 komentář u „Čištění komínů, jak je to s revizemi?

  1. Dobrý den. Mám nový dům 5 let postavený.Topení mám krbové a nebo na elektro kotel obojí je napojeno na vodní tělesa. Topím pouze dubovým dřevem 10 let vyschlým .Krbem topím jenom
    někdy o víkendy. Revizi komína mám 5 let,musím každý rok mít zprávu o čištění komína od kominíka?Krb mám na 12kW el kotel také 12kW. Komín je vysoký 7 metrů. Děkuji Adamišin.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *