Publikováno

Infrasauna je zdraví a relax v pohodlí vašeho domova za dostupnou cenu

Infrasauna infrasauny

Zdá se vám svůdná představa vlastní sauny přehnaná a neuskutečnitelná? Pak jste možná neslyšeli že existují Infrasauny, které mají oproti klasickému saunování finského typu množství revolučních výhod. Infrasauna je vhodná téměř pro každého. Zlepšete svůj zdravotní stav a náladu, dopřejte si očistný rituál třeba přímo u sebe doma.

Zejména severské národy přísahají na pobyt v sauně jako na všestranně prospěšný a příjemný obřad, ulevující tělu i mysli. Prohřívání lidského organismu se obecně říká termoterapie, její nejjednodušší formou jsou koupele a zábaly. Nejefektnější je však právě kúra v horkém prostoru, působící na člověka jako celek, po které následuje zchlazení. Primitivně zařízená sauna byla dřevěnou kůlnou, do které se přinášely žhavé kameny. Později byla instalována kamna, ať už na dřevo nebo elektrická, která vytápění usnadnila. Rozžhavené oblázky zůstaly pro možnost regulovat vlhkost vzduchu, politím vodou a vznikem vodní páry. Finské saunování, jak se této komplexní termoterapii říká, se postupně stalo součástí životního stylu všech generací na celém světě. Sauny najdeme v lázeňských a terapeutických zařízeních, fitness a wellness centrech, hotelech, bazénech a sportovních klubech.

infrasauna-marimex-elegant-4000-xxl
Infrasauna Marimex ELEGANT 4000 XXL

Infrasauna přináší šetrnější saunování

Ovšem teprve až příchod interiérových infrasaun, také zvaných infrakabiny (infrared cabin), přinesl šetrnější saunování, které je vhodné pro každého, i osoby, pro které finská sauna představuje příliš velkou zátěž, například kardiaky. Infrasauna navíc není provozně náročná, takže stojí za širokým rozšířením infrasaun do domácností. Nenechte si tento relaxační hit ujít ani vy, podívejte se na nabídku infrasauny marimex.

Infrasauna vs. klasická finská sauna

infrasauna vs. finska sauna

Základní rozdíl mezi finským a infra saunováním spočívá v principu a parametrech výhřevu kabiny. Kamna u klasické sauny žhnou teplem širokého spektra. Výsledkem je teplota vzduchu dosahující až bodu varu. Výrazně kolísá vlhkost. Naproti tomu infrasauna hřeje v přesné vlnové délce, díky které je většina tepla pohlcena přímo tělem. Vzduch se neohřeje na více než přibližně 50 až 60 stupňů Celsia. Starají se o to nejčastěji keramické infrazářiče, dostupné jsou rovněž širokospektrální světelné nebo celoplošné fóliové zářiče. Veškerá použitá infra technologie by měla mít atest o zdravotní nezávadnosti, který je u renomovaných výrobců a prodejců infrasaun samozřejmostí. Čím kratší vlnová délka, kterou zářič produkuje, tím intenzivnější zdravotní účinek. Infrasauny vybavené zářiči s delšími vlnovými délkami jsou cílené hlavně na relaxaci.

Saunování v infrasauně

infrasauna-zenaSaunování v infrasauně má celou řadu zdravotních benefitů. Pohybový aparát je prokrven, snižuje se tuhost kloubů a zvyšuje roztažnost kolagenových tkání, opadá svalové napětí včetně bolestí zad, mizí pocit namožení, dochází k úlevě u výronových a edémových stavů, rozložena jsou zánětlivá ložiska. Horko spaluje kalorie a podporuje hubnutí. Vyplavování toxických látek z těla se projevuje hebčí a elastičtější pokožkou, eliminovány jsou odumřelé buňky a nečistoty. Hojí se akné a ekzémy. Dýchací cesty jsou uvolněny, bolesti v krku utlumeny, lepší se onemocnění uší. Dlouhodobě praktikované správné saunování v infrasauně výrazně posiluje imunitní systém a má vliv na vnitřní hodiny organismu, takže může kladně změnit kvalitu spánku. Zvyšuje se psychická odolnost vůči stresu, odstraňována je chronická únava, pociťován může být přiliv nové životní energie.

Klasické sauny finského typu by neměly navštěvovat osoby s nemocným srdcem a vysokým krevním tlakem, protože při pobytu dochází k výraznému nárůstu tepové frekvence. Extrémně horký vzduch může zhoršovat astma. Tyto nevýhody u infrasauny mizí, infrateplo proniká přímo do tkání, několik centimetrů hluboko. Nižší teplota vzduchu dostačuje ozdravné produkci potu a je organismem lépe snášena. Překážkou infrasaunování nebývají ani chirurgické implantáty jako umělé klouby, ty teplo odrážejí a nezpůsobují nepohodlí. Infrasauna se nedoporučuje pouze v těhotenství, u systémového lupusu, sklerózy multiplex, nebo při léčbě adrenalinem a do 48 hodin po akutním zranění kloubního pouzdra. V případě nejasností konzultujte pobyt v infrasauně se svým lékařem. Obecně ale platí, že infrasauna je snášena mnohokrát lépe, než finská sauna.

Levné infrasauny

Vlastní infrakabina nemusí vyjít ani draho. Levné infrasauny si můžete pořídit už od několika tisíc korun! Provozní náklady jsou navíc desetkrát nižší, než u klasické sauny. Jeden cyklus vychází na pár korun. Pro srovnání jeden saunovací cyklus v infrasauně v přepočtu na peníze stojí přibližně tolik, co použití napařovací žehličky. Mezi nejlevnější infrasauny patří infrasauny pro 1 osobu. K dispozici jsou rohové infrasauny, kterými výborně zužitkujete jinak špatně využitelný kout i v malé koupelně. O něco málo dražší bývají větší skupinové infrasauny, infrasauny pro 2 osoby případně infrasauna pro 3 osoby a více. Nejprodávanější je infrasauna pro dva. Montáž infrakabiny je rychlá a čistá, v podstatě se jedná o dřevěnou panelovou stavebnici, umožňující také případnou pozdější demontáž a přemístění. Žádáte-li luxus, poptávejte zakázkovou infrasaunu na klíč. Luxusní infrasauny jsou vybaveny elektronickým ovládacím panelem s mnoha funkcemi, například včetně možnosti přehrávání hudby. Často najdete v internetových obchodech na infrasauny výprodej. Níže vám poradíme, kde se dá infrasauna v akci pořídit.

Jak vybrat infrasaunu

Jaký prostor v interiéru je pro domácí infrasauny vhodný? Téměř jakýkoliv. Postačuje pouze kus rovné podlahy s libovolnou krytinou. Sauna má vlastní podlážku na stavěcích šroubech, aby byla zajištěna cirkulace vzduchu. Jedinou nutnou instalací je klasická zásuvka, poskytující přívod 230 V. Na rozdíl od finské sauny není třeba řešit odvětrání prostoru (nevzniká přílišná vlhkost), zřizovat odpočívárnu (kúra se absolvuje bez přerušení), myslet na ochlazovací bazén (postačuje sprcha). Poté budou účinky infrasauny maximální. Prodejci infrasaun pamatují také na nabídku příslušenství pro infrasauny, dostupný je sortiment vonných esencí, čistících přípravků, opěrek zad a dalšího zboží.

Kdy je nejlepší doba na infrasaunování

Saunový rituál je u infrasaun snadný a rychlý. Absolvován může být jak na startu dne či před fyzickou sportovní aktivitou, kdy rozehřívá svaly a připravuje je pro pozdější vypětí, tak i jako rehabilitační a regenerační relax po zátěži, jako zahájení vydatného odpočinku. Jste-li po namáhavém cvičení, vyčkejte asi půl hodiny, než tělo začnete opět zahřívat. Na začátku obřadu neuškodí rychlá sprcha s důkladným osušením pokožky. Infrasauna se zahřívá přibližně čtvrt hodiny. Někteří lidé v ní pobývají už během toho, jiní preferují vstup až do horké infrasauny. V případě, že je dobře snášeno, doporučuje se nastavení nejvyšší možné teploty, aby nedocházelo k opakovanému zapínání a vypínání zářičů termostatem. Efekt prohřátí tkání by byl pouze poloviční. Následná potící kúra v horkém prostoru trvá 20 až 30 minut bez přerušování, podle individuálních potřeb a pocitů. Teplotu je možné regulovat ventilací na vršku kabiny nebo pootevřením skleněných dveří. K dispozici by měly být osušky, na sezení a pod nohy, aby do nich byl absorbován pot. Přínosné je stírání potu z těla hrubou žínkou, kartáčem nebo jinou peelingovou pomůckou. Odstraňují se tím odumřelé buňky, podporuje další pocení a pleť vypadá mladší. Jakmile uplyne doba záhřevu, odpočívejte ještě chvíli v otevřené kabině, nechte tělo vypotit všechny toxiny. Během několika minut se přizpůsobíte nižší teplotě kolem infrasauny. Po výstupu z infrasauny se osprchujte vlažnou vodou. V ideálním případě nepoužijte mýdlo ani sprchový gel, kosmetika by mohla otevřené póry zanést. Pro doplnění tekutin postupně vypijte několik sklenic minerální vody nebo bylinkového čaje.

Infrasauny infrasauna

Závěr – infrasaunu rozhodně doporučujeme si pořídit

Díky infrasaunám, prostorově a provozně úsporným kabinám, jsou zdravotní a wellness benefity saunování dostupné všem. Infrasaunu si můžete pořídit za výhodnou cenu nejen do domu, ale vejde se také do malého bytu. Časově nenáročné kúry umožňují pravidelný příjemný relax s mimořádně příznivým účinkem na fyzickou i psychickou kondici. Nejlevnější infrasauny už pořídíte od 13 tis Kč. Samozřejmě větší infrasauny pro 2 osoby a větší už stojí 20tis Kč a více. Dopřejte si maximální relax a udělejte více pro to nejdůležitější, co máte – pro zdraví.

  • Infrasauny a sauny

infrasauny-akce

3 komentáře u „Infrasauna je zdraví a relax v pohodlí vašeho domova za dostupnou cenu

  1. Infrasauna je opravdu skvělá věc, nemůžeme s manželem vynachválit. Jelikož jsme příznivci saunování dlouhá léta, minulý rok jsme si pořídili infrasaunu pro dva a rozhodně nelitujeme. Před nákupem jsme měli pochybnosti, ale nyní si nedokážu představit, že ji nemáme, je to taková trochu závislost. Hlavně v zimním období se jít prohřát, je to paráda. Taky doporučuji.

  2. Je možné mít infrasaunu i venku? V domě není místo, ale rád bych ji umístil na terase.

  3. Díky za dotaz Petře, pokud nebude infrasauna na dešti a bude krytá, nemělo by nic bránit jejímu využívaní venku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *