Publikováno

Kopřiva má léčebné účinky i pozitivní vliv na krásu

Pro někoho je to jen pálivý plevel, pro jiného všestranný pomocník od A až po Z. Zjistěte, jaké má kopřiva léčebné účinky a možnosti využití. 

Nemáte o účincích kopřivy ani potuchy? Pak pro vás budou následující řádky příjemným překvapením. Dáme vám užitečné rady a tipy pro využití kopřivy v koupelně i kuchyni!

Kopřiva a její léčebné účinky

Na našem území se vyskytuje kopřiva dvoudomá a menší kopřiva žahavka. Jde o odolnou bylinu, jenž může dorůst až do výšky 1,5 metru. Lodyhy jsou přímé, nevětví se, listy jsou řapíkaté a pilovitě zubaté. Celou rostliny pokrývají žahavé chloupky, které obsahují kombinaci chemických látek, jenž pozitivně působí na kloubní revmatismus, prokrvení a kloubní látkovou výměnu.

Kopřivu lze využívat na přípravu čaje, nálevů i koupelí, jejichž účinky nezpochybňuje ani moderní medicína. Kromě listů se sbírají a suší také oddenky kopřivy.

Kopřiva je vytrvalou rostlinou, kterou nepoškodí sani silné mrazy. Pokud se vám rozroste na zahradě, je třeba pečlivě odstranit podzemní oddenky, které základem pro růst dalších mladých kopřiv.

  • Bydlení a doplňky
  • Bytový textil
  • Kuchyně a jídelna
  • Prostírání

Kopřiva má spoustu vitamínů

Trápí vás únava, pocity vyčerpání, při kterých máte pocit, že práce na zahradě jsou nad vaše síly? Kopřiva vás nastartuje a dodá scházející energii. Čerstvé listy z mladých rostlin použijte na saláty, do špenátu, játrových knedlíčků, noků do polévky či do pomazánek. Listy také můžete zalít vařící vodou a po vylouhování nálev použít pro povzbuzení pokožky a vlasů.

15712403634_3aea6660a1_z

Vitamíny obsažené v kopřivě mají pozitivní účinky na celý lidský organismus. Za zmínku stojí C1, B2, B6, minerály, protizánětlivý chlorofyl, kyselina mravenčí a křemičitá, třísloviny a hormon štěstí serotonin.

Kopřivu sbírejte a sušte

Pokud se chystáte na sběr kopřiv, vybavte se pružnými a dostatečně silnými rukavicemi. Listy můžete použít čerstvé na čaje, nálevy či koupele nebo si je usušit do zásoby. Ideální je použít sušičku nastavenou na cca 60 stupňů Celsia. Zhnědlé listy svědčí o špatném usušení a nedoporučujeme je užívat.

Ideální dobou pro sběr je jaro, kdy je síla kopřiv největší, vhodné je však i období během června až do září. Staré kopřivy obsahují více dusičnanů.

Léčebné účinky kopřivy

Na jaře je ideální nasadit detoxikační kopřivovou kúru, který trvá 3 týdny. Tři šálky denně vyčistí váš organismus od všech toxinů.

Kopřiva funguje na mnohá onemocnění a je i dobrou prevencí:

– Snižuje vysoký krevní tlak

– Kopřivový čaj léčí záněty močových cest a odplavuje bakterie

– Zabraňuje vzniku ledvinových kamenů

– Funguje jako prevence před chudokrevností a nedostatkem železa

– Snižuje příznaky premenstruačního syndromu

Zkrášlující účinky kopřivy

– Vývar z kopřiv použijte pro potírání obličeje, snížíte tak mastnost i problémy s akné.

– Oplachovaní vlasů kopřivovým nálevem zajistí lesk a zdravý vzhled. Kopřivový šampón zajistí hebkost a vysokou kvalitu vlasů.

– Kopřiva je pomocníkem i při hubnutí, pozor však na přílišnou konzumaci.

Na spálení kopřivou

Spálíte-li se o kopřivu, postižené místo potřete mátou, rozmarýnem nebo šťovíkem. Chlaďte vodou.

Máte s účinky kopřivy zkušenosti? 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *