Publikováno

Jak položit zámkovou dlažbu?

Rozhodli jste se pro pokládku zámkové dlažby svépomocí? Zde je návod, jak na to!

Položení zámkové dlažby je třeba provádět v době, kdy neprší, je sucho a teplo, nejlépe tedy v letních měsících. Optimální klimatické podmínky totiž zaručí kvalitně odvedené spárování dlažby.

Zámková dlažba z betonu je nejčastěji volená pro vytvoření chodníčků, vjezdů a parkovišť. Dlažba je pevná, dostupná v různých barevných odstínech. Aby byla vaše zámková dlažba dokonale položená a odváděla svou službu po mnoho let, je třeba věnovat pozornost nejen správnému položení, ale také přípravě podloží.

  • Bydlení a doplňky
  • Bytový textil
  • Kuchyně a jídelna
  • Prostírání

 

Jak položit zámkovou dlažbu?

Bez podloží to nepůjde!

1. Nejdříve je nutné vytyčit hranice položení dlažby.

2. Dále je zapotřebí připravit podloží – Výkop, jeho zhutnění a následné srovnání. Hloubka výkopu se liší podle toho, k čemu bude ‘’zámkovka’’ sloužit. Například pro parkoviště je třeba vyhloubit výkop v hloubce 85 až 100 cm. Zhutnění provedete válcem. Při tvorbě výkopu je třeba myslet na to, že dno musí kopírovat sklon plochy ta, aby měly podkladní vrstvy rovnoměrnou hloubku ve všech místech. Díky tomu zabráníte následnému propadu celé stavby.

Podkladové vrstvy

1. Pro správné položení dlažby je nutné vytvořit jednu až dvě podkladové vrstvy (hrubá a jemná). Pro plochy zatěžované například automobilem je třeba vytvořit obě vrstvy, pro chodníčky pro pěší provoz stačí pouze podkladové vrstva jemná, tvořená kamennou drtí.

2. Před samotným položením zámkové dlažby je třeba připravit ještě poslední podkladovou vrstvu z jemné drtě, jejíž povrch musí být dokonale rovný a rovnoměrně rozložený!

Pokládka zámkové dlažby

1. Položení dlažby se dělá rovnou ze tří palet, aby se mohlo docílit jednotného odstínu. Dlažba se pokládá na kladecí vrstvu, která nebyla upravena zhutněním. Jednotlivé kostky jsou zaklepávány gumovou palicí. Aby bylo položení dlažby dokonalé, je možné jednotlivé kostky upravit seštípnutím nebo řezem pomocí řezačky na dlažbu.

Spárování zámkové dlažby

1. Po dokončení pokládky se spáry vysypou jemným písečkem a poté se celá položená plocha zamete. Poté se provede závěrečné zhutnění vibrační deskou a následuje druhé zasypání spár pískem, díky tomu vznikne dokonalá rovina.

Jak se vám povedla pokládka zámkové dlažby?

1 komentář u „Jak položit zámkovou dlažbu?

  1. […] chvíle a budou zde probíhat i příjemná posezení s přáteli a rodinou. Vyberte správnou dlažbu, která takový nápor […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *