Publikováno

Jak prořezávat ovocné stromy a keře?

Prořezáváním získá strom nebo keř dobrý předpoklad k růstu o větší plodivosti. Například ovocné stromy se řezem omlazují, tvarují a odstraňují se vady, díky čemuž se pak  zvyšuje výnosnost plodů. Zjistěte, jak prořezávat stromy? V případě ovocných stromů a dřevin byste se do prořezávání měli vrhnout v únoru či březnu, což je období vegetačního klidu. Měly by panovat mírné podmínky, při kterých nehrozí omrznutí řezných ran. Ty je třeba také náležitě ošetřit! Řezy větší jak 2 cm je nutno uzavřít speciálním balzámem proti napadení škůdci a vznikem chorob.

Řezejte v místě hned za větevním límečkem odshora směrem šikmo dolů. Odřezky můžete rozsekat drtičem a zkompostovat.

Jak prořezávat ovocné stromy a keře?

Čím začít?

Ještě před tím, než začněte s prořezáváním stromu, je třeba si promyslet, v jakém stavu je a jaké další plány s ním máte. Jedná-li se o mladou dřevinu, bude třeba upravit její korunu pro maximalizování plodivosti, starý strom vyžaduje zmlazení v podobě odumřelých a přerostlých částí. Podle stáří a stavu stromu je třeba zvolit správný postup prořezu a vhodné náčiní.

Druhy prořezávání

Řez plodonosného obrostu patří mezi časté způsoby prořezávání stromů. Během něj se odřezávají silné větve, čímž se podpoří růst slabších. Mladé a bujné stromy je možno zkrátit více, staré stromy vyžadují opatrnější prořez. Nejvíce je tato metoda používána u straších stromů, které potřebují zmladit a obnovit plodivost.

  • Bydlení a doplňky
  • Bytový textil
  • Kuchyně a jídelna
  • Prostírání

Dalším způsobem je řez obnovovací, během kterého se odříznou letorosty starší, které již odplodily a budou tak moci být nahrazené novými výhonky. Střih byl měl být jen krátký.

Husté stromy je třeba v růstu usměrnit. K tomu slouží usměrňovací řez, během kterého se odstraní mladé větve z vnitřní části koruny. Takto prořezaný strom získá větší vzdušnost a přístup k úrodě je zjednodušen.

Potřebné nářadí

Pro drobné řezy využijete zahradnické nůžky a pilku, silnější větve vzrostlých stromů odříznete motorovou pilou. Řezy větší než 2 cm je vhodné ošetřit štěpařským nebo včelařským voskem, který zabrání ztrácení mízy a funguje jako ochrana před napadením infekcí.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *