Publikováno

Jak na topení dřevěnými briketami?

Příchod zimy je pro majitele domků obdobím, kdy budou se zvýšenou pozorností sledovat ceny topných paliv a celkových nákladů na topení. Řešíte-li nákup na poslední chvíli a chcete-li topit efektivně a ekonomicky, měly by se dostat do vašeho hledáčku dřevěné brikety.

Brikety se vyrábí z rozdrceného, vysušeného a slisovaného dřeva. Tímto procesem výroby získají brikety své typické vlastnosti a také tvar. Kvalita výsledného paliva závisí na použitém dřevu a způsobu výroby.

Proč topit briketami? Výhod je tolik!

Jejich největší výhody by se daly popsat třemi body – vysoká výhřevnost, příznivá cena a ekologické topení.

  • Bydlení a doplňky
  • Bytový textil
  • Kuchyně a jídelna
  • Prostírání

Topení briketami si mnozí oblíbili kvůli dlouhé době hoření, minimální reakci na vlhkost vzduchu a vysoké výhřevnosti (brikety mají jen 10% vlhkosti). Za další nesporné výhody patří i fakt, že briketami lze topit v kotlech na dřevo i uhlí, krbech i kamnech, v létě se dají využít na grilování.

Brikety vznikají z dřevěného odpadu, který vzniká při dřevovýrobě, po jejich shoření zbude jen málo popela, a i ten najde využití jako hnojivo na zahrádku.

Dřevěné brikety dosahují výhřevnosti hnědého uhlí (18 MJ/kg3). Na rozdíl od něj, se s nimi ale lépe manipuluje a uskladněné vydrží několik topných sezón.

Příjemně nízká cena je pro mnohé rozhodující

Vaše jednoznačné ano, pro nákup briket, nastane v momentě, kdy zjistíte, jak výhodný nákup to je. V poměru spotřebovaného tepla se cena briket pohybuje někde mezi hnědým a černým uhlím.

Ze zkušeností domácností používajících k topení dřevo, se dá s jistotou říci, že právě toto palivo je z hlediska finanční nákladnosti a výhřevnosti to nejlepší řešení. Ovšem brikety mají oproti klasickému dřevu jasnou výhodu – jsou ‘’naporcované’’, připravené k okamžitému zatopení – práce žádná.

brikty

Tip! Chcete výhodně nakoupit brikety na celou zimu? Výrobce Ekobrikety.cz spojuje úsporu a komfort – při větším odběru budete mít dopravu zdarma a zaujme vás i samotná cena balíků nebo rovnou celých palet briket.

Topení je hračka!

  • Při přikládání zaplňte prostor do jedné poloviny (brikety při hoření zvětšují objem).
  • K rozdělání použijte podpalovač, dřevěné třísky a po rozhoření přidávejte několik kotoučů briket.
  • Pro hoření velkým plamenem použijte větší části briket.
  • Dlouhodobé hoření vyžaduje celé brikety a snížení přívodu vzduchu.
  • Popel využijte k pohnojení záhonů nebo do kompostu.

Článek byl sepsán ve spolupráci se specializovaným výrobcem Ekobrikety.cz

1 komentář u „Jak na topení dřevěnými briketami?

  1. topení s briketama je fakt hračka. Já nikdy nebyla schopná rozdělat oheň s klasickým dřevem, prostě se mi to nikdy pořádně nerozhořelo a byla z toho na prášky. Ale brikety chytnou prakticky hned a hoří dlouho, takže se nemusí moc často přikládat. V zimě se nám narodilo miminko, takže když jsme přešli na topení briketama, tak jsem byla ráda, protože jsem si zvládla sama zatopit i když byl manžel v práci. Cenově vychází brikety nejlíp a tím, že objednáváme z ekobrikety.cz a máme je blízko, tak máme i dopravu zdarma. Netuším, jak bysme převáželi dvě tuny ekobriket a ještě zadarmo 😀 Navíc z nich není žádný velký nepořádek a prakticky všechno se spálí. No a co ne, tak se dá použít i jako hnojivo na zahrádce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *