Publikováno

Jak ušetřit v kuchyni? Dejte na naše rady

Naše tipy vám pomohou snížit spotřebu energie při vaření!

Ceny potravin stále rostou, a tak není divu, že se mnozí z nás začali zajímat o to, jak na vaření ušetřit. Možností je nákup levnějších, ale také méně kvalitních surovin, díky kterým pár stovek naspoříte, jenže zdravou stravu nahradíte chemickými náhražkami způsobujícími zdravotní obtíže.

Namísto nákupu levných potravin se zaměřte na to, jak snížit účty za energii spotřebovanou na vaření a pečení!

  • Bydlení a doplňky
  • Bytový textil
  • Kuchyně a jídelna
  • Prostírání

Začněte vařit chytře a úsporně a ušetříte až několik tisíc ročně!

Jak ušetřit v kuchyni? Tipy na úsporné vaření

1. Věnujte pozornost velikosti hrnců

Všimli jste si někdy, kolik tepla uniká z velké plotýnky, pokud na ní postavíte malý hrnec? Šířka hrnce by měla odpovídat velikosti plotýnky či vařiče.

2. Používejte pokličku a tlakový hrnec

Další poměrně důležitou drobností je používání pokličky nebo ještě lépe tlakového hrnce. “Otevřené“ vaření zvyšuje spotřebu energie na vaření o 150 až 300%!

3. Méně vody

Zbytečně velké množství vody protahuje dobu vaření, a tedy zvyšuje spotřebu. Tak například, použitím litru vody na recept, který by se dal uvařit i se čtvrt litrem, se zvýší spotřeba až o 75%.

Pokud tedy budete vařit vejce na tvrdo, stačí jen malé množství vody, vejce se totiž dají lehce uvařit jen ve vodní páře. To samé pak platí i pro brambory nebo brokolici a jinou zeleninu.

 4. Používejte varnou konvici

Vodu ohřejete nejrychleji a s nejmenšími ztrátami v rychlovarné konvici nebo pomocí ponorného vařiče. V konvici si lze ohřát vodu nejen na čaj či kávu, ale také na těstoviny, polévku nebo brambory. Vařící vody nalijete do hrnce dle postupu receptu a pak pokračujete ve vaření.

5. Vyčistěte dvířka trouby

Každé otevření trouby během pečení způsobí zbytečný únik tepla. Sledujte průběh pečení přes dvířka trouby, ušetříte 20% energie.

6. Používejte troubu jen pokud je to skutečně nutné

Pro ohřátí pizzy nebo včerejšího pečiva nemusíte nutně zapínat troubu. Použijte plech na vařič nebo speciální nástavec na toustovač, ušetříte 70% energie.

7. Úsporné pečení

V receptu je psáno, abyste troubu předehřáli? Ve většině případů to není potřeba, výjimkou jsou speciální druhy těst. Ušetříte i pokud troubu vypnete pár minut před dopečením, využijete tak tepla i bez spotřeby energie.

8. Výhoda plynu

Vaření na plynu je levnější, úspornější a v neposlední řadě také ekologičtější, než je sporák elektrický. To platí v případě, že nemáte elektřinu z obnovitelných zdrojů. Nemáte-li možnost zavedení plynu, úsporná je i indukční deska.

Zaujal vás některý z našich tipů? 

2 komentáře u „Jak ušetřit v kuchyni? Dejte na naše rady

  1. […] Stravujete se zdravě a zajímá vás, jak ušetřit na nákupu některých potravin? Přinášíme vám další možnost, jak ušetřit v kuchyni! […]

  2. […] Čtěte také: Jak ušetřit v kuchyni? […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *