Publikováno

Jak ušetřit na nákupu potravin?

Základní pravidlem při šetření na potravinách je nakupovat jen to, co skutečně potřebujete, a to pak všechno spotřebovat.

Pouček, jak se dá na potravinách šetřit, je však mnohem více.  Přečtěte si všechny naše praktické nápady.

Jak ušetřit na nákupu potravin?

Nakupovat jen takové množství, které jste schopni sníst a dojídat zbytky.

Průzkumy ukazují, že Čeští spotřebitelé vyhodí až třetinu nakoupených potravin, aniž by je vůbec ochutnali. Většinou je důvodem prošlé datum spotřeby. Dle průměrných výdajů na jídlo za měsíc tak vyhodíte cca 1 600 korun do koše.

  • Bydlení a doplňky
  • Bytový textil
  • Kuchyně a jídelna
  • Prostírání

Rozdíl mezi datem spotřeby a datu použitelnosti

Datum použitelnosti (DP, spotřebujte do, use by date) se uvádí například u mléčných výrobků a znamená, že po jeho překročení se zboží nesmí prodávat a není doporučeno ho ani konzumovat.

Minimální trvanlivost (DMT, minimální trvanlivost do, best before) se používá především u trvanlivých produktů. překročení tohoto datu neznamená zdravotní závadnost, ovšem výrobce již negarantuje původní vlastnosti.

Nákup v akci se vyplatí!

Především doporučujeme nakupovat zvýhodněné trvanlivé produkty, mezi které se řadí mouka, cukr, olej, mléko apod. Takové potraviny nakupujte v akci ve větším množství, úspora tak bude mít větší význam.

Vyhněte se polotovarům, je to drahý “hnus“.

Bramborová kaše, knedlíky, buchty, nebo také jíška v prášku, instantní polévky, hotový zmrazený guláš atd. To vše vám možná ušetří čas na přípravu pokrmu, ale peněženku výrazně zatíží. A proč? Pro chemické hnusy, které jsou vyráběné z toho největšího odpadu? Kvalita těchto “jídel“ je mizivá, stejně tak jako chuť. O tom, že je dlouhodobé stravování polotovary nezdravé, se snad už ani netřeba zmiňovat.

Namísto restaurace, vařte doma – vyplatí se to!

Za vysoké výdaje stravování může také časté navštěvování restaurací nebo donáška hotových jídel domů. Přitom za jedno restaurační menu, lze připravit chutný oběd pro celou rodinu.

Čtěte také: Jak ušetřit v kuchyni?

Pijte vodu z kohoutku namísto vody balené.

Ušetříte nejen peníze, ale také tahání s balíky vody z auta a do schodů. Kohoutková voda je 40 levnější a navíc má mnohdy lepší či srovnatelnou kvalitu.

Vlastní úroda přináší radost i úsporu!

Máte-li vlastní pozemek, využijte jej k pěstování či chovu. Získáte tím domácí suroviny vysoké kvality a výborné chuti. Je třeba však počítat s tím, že to chce čas i chuť. Vlastní chov či pěstování také v mnohých případech přináší úsporu.

 Nakupujte jídlo v zahraničí, získáte vyšší kvalitu za nižší cenu.

Bydlíte blízko hranic s Německem či Polskem? Pak nakupujte potraviny tam, budou kvalitnější a v přepočtu také za nižší ceny.

Domácí limonádě se ta kupovaná nevyrovná – chutí ani cenou.

Máte rádi sladké kupované limonády, ledové čaje nebo džusy? Mnoho výrobců nahrazuje přírodní složky umělými, vysoký obsah cukru navíc ohrožuje zdraví. Připravte si domácí citronovou limonádu, s mátou a medem, v létě pak stačí přihodit jen pár kostek ledu. je to chutnější i levnější varianta.

Sběr lesních plodů je chytrá zábava!

Vyrazte s rodinou nebo přáteli na borůvky, maliny, ostružiny, ale také houby. Les nabízí tolik pochoutek a zadarmo!

Napište nám své vlastní nápady z oblasti šetření na potravinách! Uvítáme je my i ostatní čtenáři. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *