Publikováno

Jak ušetřit za vodu?

Zhruba dvě třetiny spotřebované vody protečou kohoutkem vany, sprchy a toaletou. Stačí jen pozměnit své návyky a pořídit si levné vychytávky, ročně tak každý člen domácnosti ušetří až 2 000 korun.

Připravili jsme seznam několika jednoduchých tipů, které vám pomohou omezit spotřebu vody a snížit tak účty.

Jak ušetřit za vodu?

Nejvýrazněji se dá ušetřit v koupelně

Odborníci z vodárenských společností tvrdí, že nejvíce se spotřebuje vody právě v koupelně, proto se nejdříve zaměříme právě na ní.

  • Bydlení a doplňky
  • Bytový textil
  • Kuchyně a jídelna
  • Prostírání

1. Během čištění zubů nevypínáte vodu, naopak pouštíte vodovodní kohoutek naplno? Pak vás možná překvapí, že tento zbytečný zvyk stojí za spotřebou 10 litrů vody.

2. Rádi si dopřáváte relax v napuštěné vaně? Při každém koupání spotřebujete více jak 190 litrů vody. Sprchování je mnohem úspornější a pro vaše tělo i zdravější. Krátká sprcha spotřebuje 60 litrů.

3. Dobrým nápadem a vychytávkou pro omezení spotřeby vody, je pořízení pákové baterie, jenž sníží spotřebu o 40%. Stejný význam mají i úsporné sprchovací hlavice do sprchy nebo vany.

4. ke zbytečným ztrátám vody patří například kapající kohoutek, kterým za den prokape až 24 litrů. V případě silnějšího kapání je to až 50 litrů. Stejně tak je tomu i u toalety. Protékající voda může zvýšit spotřebu až o 2000 litrů denně. Proto objednání instalatéra neodkládejte!

5. U toalety ještě zůstaneme, při jednom spláchnutí proteče 9 litrů vody. Pokud si ovšem pořídíte úspornější typ mísy ušetříte 3 litry litry při každém použití.

Další tipy na šetření

I další části domácnosti nabízí nespočet možností, jak za vodu ušetřit.

6. Ruční mytí nádobí nepatří mezi zrovna ekonomické řešení, možnosti, jak spotřebu omezit, jsou i zde. První možností je napuštění dřezu, důkladné umytí nádobí a následné opláchnutí pod tekoucí vodou. Tímto způsobem si ušetříte desítky litrů. Variantou je i nákup myčky, což je sice investice, ta se vám však na výrazně nižší spotřebě vody dříve než brzy vrátí.

7. Pochvalujete si, jak vám starší model pračky stále dobře slouží? To možná ano, ale také při každém praní spotřebují 40 litrů vody. Novější pračky mají speciální úsporné programy, které zvládnou podle množství prádla zvolit potřebné množství vody.

Máte nějaké vlastní tipy na to, jak ušetřit za vodu? Napište nám je!

2 komentáře u „Jak ušetřit za vodu?

  1. […] dešťové vody jsou nesporné. Její složení je pro rostliny vhodnější než voda ze studně, jenž obsahuje příliš minerálů a ty postupně půdu zahrádky zasolují. Navíc jde o vodu […]

  2. Dost pomáhá bod číslo 3 (zde je více rozepsaný: https://eshop-sinks.cz/content/32-setrime-za-vodu-aneb-i-volba-baterie-ma-vliv-na-spotrebu-vody ) jelikož ty baterie mají vážně vliv.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *