Publikováno

Vybíráte pozemek? Dejte si pozor

Toužíte po svém vlastním domečku? Začátkem je výběr pozemku, zjistěte, na co si dát pozor!

Aby sen o svém bydlení byl uskutečněn, je zapotřebí najít vhodný pozemek. Pokud si však nedáte pozor, může se z krásného snu velice rychle stát nekončící noční můra!

Tyto věci není radno podceňovat!

Pokud si vyhlédnete nějaký pozemek, zajímejte se o to, kdo je majitelem pozemku, zda není vybrané místo zatíženo věcným břemenem, hypotékou apod.

  • Bydlení a doplňky
  • Bytový textil
  • Kuchyně a jídelna
  • Prostírání

Cesta k pozemku

Má pozemek svou vlastní přístupovou cestu? Je součástí pozemku nebo jí vlastní někdo jiný? Vážou se k cestě nějaká omezení?

V případě, že jde nově vytvořený pozemek, je důležité uzavřít s daným prodejcem smlouvu, že cesta k vašemu pozemku bude zpevněná.

Pozornosti by rozhodně nemělo ujít ani to, kdo se o cestu stará a jak. Je v zimním období pluhovaná?

Důvěřuj, ale prověřuj

při koupi pozemku se rozhodně nespoléhejte jen na slovo majitele, všechny dostupné materiály si pečlivě pročtěte. Pokud nemáte k dipozici všechny údaje, neváhejte dojít na místní obecní či městský úřad a požádejte i územní plány. Ověřte si, zda je pozemek vedený jako stavební parcela, zda vybrané místo není součástí ochranného pásma, jaké jsou podmínky změn v uzemním plánu atd.

Důležité je také zjistit si, jaké a zda vůbec jsou sítě na pozemku, kdo je jejich správcem. Prověřte si, zda je možné připojení na sítě veřejné, jestli si budete moci v budoucnu udělat vlastní studnu, postavit čističku odpadních vod atd.

Zjistěte si světové strany a orientaci pozemku na ně. Pozornosti by nemělo ujít ani geologické podloží, bude vhodné na pozemku vůbec stavět?

Pokud si nejste jistí tím, zda je vybraný pozemek vhodný, kontaktujte architekta, který vám poradí, pomůže.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *