Publikováno

Vypěstujte si vlastní bylinky – Poradíme, co dělat, aby vzešly!

Pomazánka s pažitkou, domácí bazalkové pesto s mozzarellou a rajčaty, hovězí vývar zasypaný čerstvou petrželkou… Také si svůj jídelníček bez bylinek nedokážete představit? Čerstvé jsou navíc krásně voňavé a plné chuti. Nic je nemůže nahradit! Ovšem kupované čerstvé bylinky ve většině případů uschnou nebo uhnijí. Co tedy dělat? Vypěstovat si vlastní – na zahradě, okenním parapetu nebo balkóně. 

Pěstování bylinek doma

Ze semínek nebo sazenic?

Ještě před tím, než se rozhodnete pro realizaci svých pěstitelských plánů, je třeba rozhodnout, zda si chcete první úrodu vypiplat ze semínek, nebo jestli půjdete snazší cestou a koupíte si předpěstované sazenice bylinek, ty už pak jen stačí přesadit do vrhlíku nebo přímo na záhonek.

Obojí má své plusy i mínusy. Semínka vám zajistí odolné bylinky, které déle vydrží, ale jejich růst bude pomalejší. Sazenice vyžadují vyšší pořizovací náklady, ale zase první sklizeň uspíší. Každopádně si dejte pozor na nákup bylinek v supermarketu, které i po přesazení většinou nevydrží.

  • Bydlení a doplňky
  • Bytový textil
  • Kuchyně a jídelna
  • Prostírání

Do čeho semena zasadit?

V případě semínek si připravte výsevní substrát nebo rašelinový zakořeňovač. Semínky bylinek nedávejte příliš hluboko, klíčky by se nemusely prodrat ze substrátu ven, ideální hloubka je jeden centimetr. Zasetá semínka udržujte v teplém prostředí a jen lehce vlhčete, přílišné mokro způsobí uhnití. Po vyklíčení je třeba dát vrhlík s rostlinkami mimo přímý slunečný svit. Po vzejití semen, rostliny rozesaťte.

Kdy nadchází doba přesazení do většího?

S tím jak se bylinka rozvětvuje a roste, zvětšuje se i její kořenová soustava. Má-li vám bylinková zahrádka dělat radost co nejdéle, je třeba rostlinám přizpůsobovat velikost pěstitelské nádoby.

Při přesazování dejte na dno vrhlíku drenáž v podobě kamínků, štěrku či keramzitu, ta zabrání stání kořenů ve vodě a jejich uhnívání. Použitá zemina by měla být výživná, lehká a dobře propustná. Doporučujeme promíchání substrátu s pískem či kompostem.

Jak se zálivkou?

Zálivku je třeba měnit podle podmínek prostředí, v němž bylinky rostou. Při vyšší teplotě je třeba zalévat častěji. Zalévejte vždy, když je povrch zeminy prosušený. Čím větší listy bylinka má, tím více odpařuje vody.

Tipy na závěr

– Důležité je také občasné přihnojení.

– Bylinkám se více daří venku než v interiéru. Dopřejte jim přes léto minimálně umístění na venkovní parapet či balkón. Ideální je samozřejmě zahrada.

– Venkovní prostředí zajistí intenzivnější růst a zdravý vzhled.

Pěstujete čerstvé bylinky? 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *