Publikováno

Zahrada řadového domku – Jak na optimální řešení?

Zahrada u řadového domku není svým tvarem zrovna ideální. Ve většině případů jde o dlouhý, úzký pozemek, který nedává příliš možností pro efektivní umístění terasy, vodní plochy, trávníku a nějakých těch záhonků na pěstování.

Řadové domky jsou oblíbené pro svou cenovou dostupnost. Ovšem při koupi řadové nemovitosti je třeba počítat s tím, že úzký a dlouhý přilehlý pozemek či zahrada bude tvrdým oříškem. Umístit na takto řešenou zahradu vše potřebné se může zdát jako nadlidský úkol, my vám však dáme pár praktických rad.

Tipy pro zahradu řadového domku

Odlište se od sousedů

Vyhněte se nudnému řešení, kdy dlouhý a úzký pozemek zdobí po jeho bocích záhony roslin a keřů. To, co udělá zahrada řadového domku zajímavější je optické rozdělení na několik části, což zmenší “úzkostný“ vzhled. Pravidelná zahrada je plná ostře dominujících ostrých úhlů, které se bojíte narušit. Přitom přidání kruhových a kulatých tvarů vypadá ve výsledku velice rozmanitě a trendy. Vlnící se záhony, kulovité dřeviny, zahnutá cestička, kruhová terasa, kulatý zahradní nábytek, to vše pomůže rozbít nudnou rovinu a prostor se stane opticky větším a rozmanitějším.

  • Bydlení a doplňky
  • Bytový textil
  • Kuchyně a jídelna
  • Prostírání

Zaměřte se také na umělé vytvoření výškových rozdílů, jenž potlačí nudu dlouhého a úzkého pozemku. Začněte s vyvýšenou terasou, kamennou stěnou nebo svahem.

Plot zahrady řadového domku

Možná jako majitelé zahrady řadového domku řešíte problém s tím, že soused zprava má svůj pozemek ohraničen vysokou zdí a ten zleva zase nízkým pletivem. Jak to řešit? Nejlepší volbou je nemít plot žádný, vysoké zdi jsou totiž v případě dlouhého a úzkého pozemku dost depresivní. Pokud už zahradu s vysokým oplocením již máte, pak jej alespoň natřete světlou barvou, díky tomu získáte více světla i optického prostoru. Dominci vysoké zdi také zmírníte popínavými rostlinami.

Plot jen naznačit! Jako nejvhodnější považujeme pouhé naznačení plotu v podobě nízkých okrasných keřů, skupiny kamenů či živým plotem.

Vhodné rostliny

Máte-li dlouhý a úzký pozemek, je třeba věnovat značnou pozornost jeho osvětlení. Dostatek světla je dán otevřeným prostorem, vyhněte se tedy výsadbě listnatých stromů a jehličnanů, které dorůstají do velké výšky. Volte spíše zakrslé dřeviny a keře, které dodají na rozmanitosti a přitom neuberou na světle.

Nejčastější chyby zahrad řadových domů

– Záhony po obou stranách, trávník uprostřed.

– Velké množství vysokých stromů, které zahradu ztmavují.

– Přemíra různých prvků a dekorací nejednotného designu, tvaru.

– Vysoké ploty, které dodávají na ponuré atmosféře.

– Špatně zvolené rostliny a příliš barev – vzniká chaos!

Máte úzkou a dlouhou zahradu? 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *